V digitální verzi

Jaroslav Šubrt

Perspektivy, spiritualita

Jaroslav Šubrt

Odpovědný redaktor Perspektiv. Před listopadem 1989 jsem pracoval na stavbách, jako noční hlídač a topič. Účastnil jsem se bytových seminářů, zejména v okruhu dominikánského kněze Metoděje Habáně. Po listopadu 1989 jsem nastoupil do redakce Katolického týdeníku, od roku 1992 jsem odpovědným redaktorem Perspektiv. Překládám z polštiny. Ženatý, otec tří dětí. (jš)

Moje články v Katolickém týdeníku

Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 36/2024 Zámek
Čas prázdnin je i časem výprav do míst, kam se člověk během roku běžně nedostane. Jednu takovou jsme se ženou absolvovali pár dní předtím, než se prázdninový kolotoč rozjel na plné obrátky. Josef Mlejnek, básník a překladatel, nás pozval do Petrkova na uvedení své nové básnické sbírky Nechráněný přejezd (Nezávislý podmelechovský spolek 2023). Vždycky mi přišlo jako otřepané klišé, když se o básnících řeklo, že ke stáru „zrají jako víno“. Avšak při četbě Mlejnkovy básně „Pane. .. “ jsem se…
Editorial
Z domova
vydání 32/2024 Zámek
Před pár dny jsme se rozloučili s naším milým kolegou Jiřím Macháněm (viz str. 6). A já musím přiznat: zůstalo tu po něm zvláštní pusto. Léta tu působil jako taková „nabíječka energie“, kterou kolem sebe šířil, takže nebyl problém odpustit mu jeho občasné cholerické výbuchy. Pro „práci v oboru“ dostal od Boha mimořádný talent – jeho schopnost komunikace by mu mohl závidět kdejaký zkušený marketér. Ale zkrátka „šel naproti výzvě“ jako kdysi patriarcha Abraham, otec naší víry. Kéž se tedy i pro…
Cesta plná překážek a krizí
Téma
vydání 32/2024 Zámek
Bez odpuštění by náš život byl nesnesitelný. Bez ochoty navzájem si odpouštět by mezilidské vztahy byly nesrovnatelně horší, než jak jsme toho běžně svědky. Bez ochoty odpouštět sami sobě často trpíme představou, že v životě stále jen selháváme a k ničemu se nehodíme. Když se modlíme „Otče náš“, pravidelně opakujeme slova „. .. odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům“. V žádné jiné ze sedmi proseb této modlitby se však uprostřed věty neobjevuje spojka „jako“. Jako by…
Od redakčního kávovaru
Doma
vydání 24/2024 Zámek
Před nějakým časem jsem strávil pár dnů v polském Štětíně, kde jsem se alespoň zčásti mohl účastnit 1. ročníku festivalu Dietricha Bonhoeffera „Stopy“. Bonhoeffer byl známý německý evangelický teolog a mučedník nacismu, popravený na samém konci druhé světové války. Ve Štětíně zanechal výraznou stopu, neboť v roce 1935 tu založil kazatelský seminář, kde studovali budoucí duchovní tzv. Vyznávající církve. Tato část německých evangelíků stála v opozici vůči hnutí Německých křesťanů, otevřeně…
image:Image Snažil jsem se nic neretušovat
Snažil jsem se nic neretušovat
Téma
vydání 20/2024
O životě plném nečekaných výzev a zvratů vypráví profesor KAREL SKALICKÝ. Rozhovor poskytl našim novinám při příležitosti svého významného životního jubilea. Kdy jste si poprvé uvědomil, že byste si měl položit základní otázky po smyslu vaší víry, neboli: kdy se ve vás zrodil teolog? To můžu říct. Popsal jsem to v prvním díle svých pamětí Vyznání na hraně času a věčnosti, v části nazvané Žalozpěv uprchlíka-bezdomovce na pokraji zoufalství. To je takový první výraz toho, kdy jsem si…
Jeho texty se k nám pašovaly
Téma
vydání 20/2024 Zámek
Dožívá-li se někdo devadesáti let života a současně je to někdo, kdo se nesmazatelně zapsal do paměti díky svému přínosu v mnoha oblastech, stojí to rozhodně za připomenutí a taky za vyjádření díků a uznání. Devadesátin se 20. května dožívá česko-římský teolog Mons. Karel Skalický. S osobností Karla Skalického mám spojenou především představu, že je to člověk, který ať už dělal cokoliv, že to dělal vždycky pořádně a do hloubky – ať už šlo o působení po boku kardinála Josefa…
Umí se podívat zpříma do očí
Téma
vydání 20/2024 Zámek
Několika přátel a žáků jubilanta jsme se zeptali: Co nejvíce oceňujete na Karlu Skalickém a čím je vám blízký? Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský Pana profesora budu mít vždy zapsaného jako váženého, uznávaného a také některými studenty obávaného profesora na Lateránské univerzitě v Římě. Podělím se o jednu nezapomenutelnou vzpomínku. Byl jsem v první velké vlně porevolučních studentů, kteří přišli do Říma v roce 1991. Přišla první hodina fundamentální teologie a do…
image:Image Víra nás připravuje na dobré i zlé
Víra nás připravuje na dobré i zlé
Rozhovor
vydání 13/2024 Zámek
Nedávno se na knihkupeckých pultech objevil český překlad knihy Tischnerova abeceda. Jedná se o soubor složený z textů polského kněze a filozofa Józefa Tischnera, který uspořádal básník, publicista a novinář WOJCIECH BONOWICZ. Setkali jsme se při pražské prezentaci knihy v Dominikánské 8. Narodil jste se v Osvětimi, místě, které si každý spojí s masovým vyhlazováním Židů za druhé světové války. Jak jste se s touto skutečností v dětství vyrovnával? V době mého dětství se…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou